Fundacja Edukacji Prawnej IUSTITIA > Zasoby edukacyjne > Symulacja rozprawy Proces Wilka

 Udostępniamy nagranie symulacji rozprawy w Sądzie Najwyższym ,,Kto wygra? Proces Wilka z bajki o Czerwonym Kapturku”

  Symulacja rozprawy sądowej dla dzieci odbyła się 11 grudnia 2018 r. w Sądzie Najwyższym w Warszawie. Oskarżony stanął przed sądem w związku z połknięciem Babci oraz Czerwonego Kapturka. W rolę bajkowych postaci wcielili się aktorzy a całej sprawie przysłuchiwały się dzieci z warszawskich szkół, dla których zorganizowano wydarzenie.

 Organizatorzy postarali się, aby rozprawę sądową, czyli temat dość poważny i skomplikowany pokazać w sposób atrakcyjny i angażujący młodego widza. Podczas rozprawy nie zabrakło również żartów i świetnej gry aktorskiej. Materiał możne służyć jako pomoc w objaśnianiu dzieci i młodzieży zasad, na jakich odbywa się proces sądowy.

 

Rozprawie przewodniczył rzecznik Sądu Najwyższego Michał Laskowski, sądzili też sędzia SN Katarzyna Gonera i prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia sędzia Krystian Markiewicz.
W obronie Wilka występowali mecenasi Jacek Dubois i Krzysztof Stępiński natomiast po stronie oskarżyciela znaleźli się prok. Aleksander Herzog oraz prok. Krzysztof Parchimowicz.

Reżyseria: Michał Zadara
Oskarżony: Wilk – Arkadiusz Brykalski
Czerwony Kapturek: Barbara Wysocka
Babcia: Maria Maj
Gajowy: Piotr Zelt
Narrator: Sebastian Figat
Policjantka: Julia Kamińska

Symulację rozprawy zorganizowali: Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia, inicjatywa Wolne Sądy i prokuratorzy z Lex Super Omnia. Patronem wydarzenia była Fundacja Edukacji Prawnej ,,Iustitia”.