Fundacja Edukacji Prawnej IUSTITIA > Co robimy? > Dzień Wymiaru Sprawiedliwości

Dzień Wymiaru Sprawiedliwości

1 z 4

Na znak udziału w Dniu Wymiaru Sprawiedliwości przypnij fioletową wstążeczkę.   

Dzień Wymiaru Sprawiedliwości to święto obchodzone corocznie w Europie 23 maja w rocznicę śmierci sędziego Giovaniego Falcone, jego żony i ochraniających ich funkcjonariuszy policji, którzy zostali zamordowani 23 maja 1992 r. przez sycylijską mafię. Dzień upamiętnienia bezkompromisową w dążeniu do sprawiedliwości postawę sędziego Falcone oraz symbolizuje niezależność i niezłomność sędziów w dochodzeniu do prawdy.  

Inicjatorem ustanowienia obchodów Dnia Wymiaru Sprawiedliwości jest Stowarzyszenie „Europejscy Sędziowie i Prokuratorzy dla Demokracji i Wolności” MEDEL, a w Polsce Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia”.

Symbolem święta stała się fioletowa wstążka wpięta do stroju przez sędziów, pracowników sądów i przedstawicieli zawodów prawniczych. Fioletowe wstęgi rozwieszane są w miejscach związanych z wymiarem sprawiedliwości, w budynkach i  na stronach internetowych sądów, na kariatydach w Sądzie Najwyższym.

2020 r.

2 z 4

Dzień Wymiaru Sprawiedliwości 2020 r. 

Zapraszamy do wspólnego świętowania Dnia Wymiaru Sprawiedliwości oraz udziału w zajęciach WOS on-line ze znakomitymi sędziami i dziennikarzem, 25. Maja. Symbolem tego Dnia jest fioletowa wstążeczka przypięta do ubrania.

 

#DzieńWymiaruSprawiedliwości; #DWS; ⤵⤵️⤵️

Dzień Wymiaru Sprawiedliwości organizują po raz kolejny Stowarzyszenie Sędziów Polskich IUSTITIA i Fundacja Edukacji Prawnej IUSTITIA!

W czasach pandemii i izolacji trudno jest przeprowadzić bezpośrednie spotkania w sądach, co było planowane z już okazji Dnia Edukacji Prawnej – 13 marca. Ten Dzień miał być obchodzony pod hasłem przeciwdziałania mowie nienawiści – STOP HEJT!,  ale z powodu COVID-19 został przeniesiony na Dzień Wymiaru Sprawiedliwości. Niestety w dalszym ciągu trwa sytuacja izolacji i wszystkie nasze działania muszą być przeniesione do Internetu.

Dzień Wymiaru Sprawiedliwości przypada 23 maja, ale lekcje z ????WOS odbędą się online w:

poniedziałek 25 maja od godz. 9:00 – tak, aby udział w lekcji mógł stanowić element ????edukacji zdalnej.

W tym roku, wracamy tematycznie do najważniejszych zasad ustrojowych, czyli Konstytucji i niezależności sędziów oraz rozmawiamy o zagrożeniach płynących z mowy nienawiści w Internecie.

Zajęcia poprowadzą:

  • sędzia Paweł Juszczyszyn – 25 maja, godz. 9:00
  • sędzia Sądu Najwyższego Włodzimierz Wróbel – 25 maja, godz. 10:30
  • dziennikarz Sławomir Matczak „Hejt STOP!” – 12:00 – 25 maja, godz. 12

⤵️⤵️⤵️

Aby wziąć udział w interaktywnych zajęciach, uczniowie i nauczyciele mogą rejestrować się do specjalnej aplikacji webinarowej, która umożliwi zadawanie pytań w czasie zajęć – rejestracji należy dokonać kontaktując się z Iustitią na profilu Facebookowym (fb.me/sedziowie) lub wysyłając maila na adres fundacja@iustitia.pl 

Lekcje będą transmitowane na Facebooku Fundacji Edukacji Prawnej IUSTITIA oraz Stowarzyszenia Sędziów Polskich IUSTITIA, organizatorów tego święta.

https://www.facebook.com/FEPI.fundacja.iustitia/

https://www.facebook.com/sedziowie/

750x200_339a_strona.jpg

2019 r.

3 z 4

Dzień Wymiaru Sprawiedliwości 2019 r.

Link do strony

2018 r.

4 z 4

 Dzień Wymiaru Sprawiedliwości 2018 r.

Plakat do pobrania (sugerowany rozmiar wydruku to A3)

dws2018.JPG