Fundacja Edukacji Prawnej IUSTITIA > Wydarzenia > Prawa zwierząt w świecie praw człowieka

Temat: Prawa zwierząt w świecie praw człowieka

15.03.2021, godz. 11:15

 

Prowadzą: Adwokatka Karolina Kuszlewicz i Elżbieta Piotrowska-Albin

 

Rozmowa z adwokatką Karoliną Kuszlewicz admiratorką praw zwierząt, natury i koncepcji prawa wrażliwego o tym, w jaki sposób prawo może chronić zwierzęta, o postulowanych zmianach w obliczu kryzysu bioróżnorodności o języku, jakim definiujemy miejsce zwierząt w świecie człowieka, o tym w jaki sposób możemy zmieniać prawo.

 

Porozmawiamy o tym:  

Czy stare porzekadło „dzieci i ryby głosu nie mają” jest w dalszym ciągu aktualne?

Jakie działania trzeba było podjąć, aby prawo wysłuchało karpia?

W jaki sposób miłość do zwierząt doprowadziła do zwycięstwa w konkursie „Rising Stars – Prawnicy Jutra”

W jaki sposób wrażliwość na los zwierząt zamienić w prawa chroniące je przed cierpieniem?

Czy prawo może być czułe? Inspiracje Olgi Tokarczuk dla relacji człowiek-zwierzę.

 

Karolina Kuszlewicz – adwokatka – specjalistka w zakresie ochrony zwierząt i przyrody. Prowadzi własną Kancelarię, współpracując przede wszystkim z organizacjami pozarządowymi i ruchami obywatelskimi. Od 2018 r. pełni funkcję rzeczniczki ds. ochrony zwierząt w Polskim Towarzystwie Etycznym. Autorka m.in. książki „Prawa zwierząt. Praktyczny przewodnik” (wyd. Wolters Kluwer) oraz  bloga www.wimieniuzwierzat.com. Wykładowczyni na kierunku antropozoologia wydziału Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego. W 2017 r.  nagrodzona pierwszym miejscem w rankingu „Rising Stars – Prawnicy Liderzy Jutra”. Członkini Komisji Legislacyjnej i Zespołu ds. Kobiet przy Naczelnej Radzie Adwokackiej. Poza tym, że ukończyła prawo, studiowała także na kierunku gender studies w Instytucie Badań Literackich PAN. Interesuje się językiem oraz jego wpływem na zmiany społeczne i prawne.

Rozmowę poprowadzi Elżbieta Piotrowska-Albin – socjolog, wydawca i autorka, badacz, wiceprezes Fundacji Edukacji Prawnej „Iustitia”.

Zapraszamy uczniów i nauczycieli oraz osoby zainteresowane tematyką. Prosimy o przesyłanie zgłoszeń za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres e-mail: fundacja@iustitia.pl . Zwrotnie prześlemy informację o sposobie logowania na webinar.