Fundacja Edukacji Prawnej IUSTITIA > Wydarzenia > Dzień Wymiaru Sprawiedliwości

Na znak udziału w Dniu Wymiaru Sprawiedliwości przypnij fioletową wstążeczkę.   

Dzień Wymiaru Sprawiedliwości to święto obchodzone corocznie w Europie 23 maja w rocznicę śmierci sędziego Giovaniego Falcone, jego żony i ochraniających ich funkcjonariuszy policji, którzy zostali zamordowani 23 maja 1992 r. przez sycylijską mafię. Dzień upamiętnienia bezkompromisową w dążeniu do sprawiedliwości postawę sędziego Falcone oraz symbolizuje niezależność i niezłomność sędziów w dochodzeniu do prawdy.  

Inicjatorem ustanowienia obchodów Dnia Wymiaru Sprawiedliwości jest Stowarzyszenie „Europejscy Sędziowie i Prokuratorzy dla Demokracji i Wolności” MEDEL, a w Polsce Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia”. 

Symbolem święta stała się fioletowa wstążka wpięta do stroju przez sędziów, pracowników sądów i przedstawicieli zawodów prawniczych. Fioletowe wstęgi rozwieszane są w miejscach związanych z wymiarem sprawiedliwości, w budynkach i  na stronach internetowych sądów, na kariatydach w Sądzie Najwyższym.

 Dzień Wymiaru Sprawiedliwości 2020 r. 

300x250_515a - strona.jpg

Zapraszamy do wspólnego świętowania Dnia Wymiaru Sprawiedliwości oraz udziału w zajęciach WOS on-line ze znakomitymi sędziami i dziennikarzem, 25. Maja. Symbolem tego Dnia jest fioletowa wstążeczka przypięta do ubrania.  

#DzieńWymiaruSprawiedliwości; #DWS;

Dzień Wymiaru Sprawiedliwości organizują po raz kolejny Stowarzyszenie Sędziów Polskich IUSTITIA i Fundacja Edukacji Prawnej IUSTITIA! 

W czasach pandemii i izolacji trudno jest przeprowadzić bezpośrednie spotkania w sądach, co było planowane z już okazji Dnia Edukacji Prawnej – 13 marca. Ten Dzień miał być obchodzony pod hasłem przeciwdziałania mowie nienawiści – STOP HEJT!,  ale z powodu COVID-19 został przeniesiony na Dzień Wymiaru Sprawiedliwości. Niestety w dalszym ciągu trwa sytuacja izolacji i wszystkie nasze działania muszą być przeniesione do Internetu.

Dzień Wymiaru Sprawiedliwości przypada 23 maja, ale lekcje z ?WOS odbędą się online w: 

poniedziałek 25 maja od godz. 9:00 – tak, aby udział w lekcji mógł stanowić element ?edukacji zdalnej.

W tym roku, wracamy tematycznie do najważniejszych zasad ustrojowych, czyli Konstytucji i niezależności sędziów oraz rozmawiamy o zagrożeniach płynących z mowy nienawiści w Internecie. 

Zajęcia poprowadzą: 

  • sędzia Paweł Juszczyszyn – 25 maja, godz. 9:00
  • sędzia Sądu Najwyższego Włodzimierz Wróbel – 25 maja, godz. 10:30 
  • dziennikarz Sławomir Matczak „Hejt STOP!” – 12:00 – 25 maja, godz. 12

Aby wziąć udział w interaktywnych zajęciach, uczniowie i nauczyciele mogą rejestrować się do specjalnej aplikacji webinarowej, która umożliwi zadawanie pytań w czasie zajęć – rejestracji należy dokonać kontaktując się z Iustitią na profilu Facebookowym (fb.me/sedziowie) lub wysyłając maila na adres fundacja@iustitia.pl 

 Lekcje będą transmitowane na Facebooku Fundacji Edukacji Prawnej IUSTITIA oraz Stowarzyszenia Sędziów Polskich IUSTITIA, organizatorów tego święta. 

https://www.facebook.com/FEPI.fundacja.iustitia/

https://www.facebook.com/sedziowie/

750x200_339a_strona.jpg