Fundacja Edukacji Prawnej IUSTITIA > Wiadomości > 15 marca – VII edycja Dnia Edukacji Prawnej

„Sprawczy obywatel” – to hasło przewodnie tegorocznego Dnia Edukacji Prawnej, który obchodzimy 15 marca. W tym roku chcemy zwrócić uwagę na to, że znajomość prawa jest podstawą skutecznej aktywności jako obywatela, a aktywni obywatele są niezbędnym  czynnikiem konstytuującym demokratyczne państwo prawa.

Dzień Edukacji Prawnej jest zwieńczeniem zaangażowania sędziów i partnerów w całoroczną działalność edukacyjną, której celem jest promocja wiedzy prawnej, rozbudzenie zainteresowania, w szczególności dzieci i młodzieży, tematyką prawa, a także przybliżenie instytucji wymiaru sprawiedliwości. Inicjatorem akcji jest Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia”, współorganizatorem Fundacja Edukacji Prawnej „Iustitia”, a Partnerem największe wydawnictwo prawnicze Wolters Kluwer Polska.

W tym roku, zapraszamy zainteresowanych do udziału w webinariach, do lektury artykułów z cyklu „Bliżej prawa” na stronie internetowej Prawo.pl, do spotkań z sędziami na terenie całego kraju oraz zapoznania się z materiałami edukacyjnymi umieszczonymi na stronie naszej Fundacji.

W dniu 15 marca 2023 r. zapraszamy uczniów na trzy webinaria on-line. Nauczycieli zgłaszających uczniów do udziału prosimy o kontakt na adres: fundacja@iustitia.pl . Zwrotnie prześlemy informację o sposobie logowania. Wziąć udział w webinariach można także poprzez profil Fundacji na Facebooku.

 

 1. „Pierwsza umowa o pracę. Co muszę wiedzieć?”, godz. 9.00 – 9.40 – mec. Piotr Wojciechowski i Elżbieta Piotrowska-Albin – wiceprezes FEPI.
 2. „Współczesna młodzież a problem hejtowania na przykładach zaczerpniętych z lektury Harry’ego Pottera”, godz. 10.00 – 10.40 – prof. Ewa Łętowska i Michała Szwestka – nauczyciel, twórca Potyczek prawnych.
 3. „Jest sprawa – młody konsumencie poznaj swoje prawa”, godz. 11.00 – 11.40 – Daria Górniak-Dzioba – radczyni prawna i mediatorka sądowa.

 

Opis webinariów:

 1. Pierwsza umowa o pracę. Co muszę wiedzieć?”, 15 marca 2023r., godz. 9.00 – 9.40.

W badaniu młodzieży szkół średnich, które przeprowadziliśmy w 2022 roku, prawie 70% badanych uczniów wskazało na zainteresowanie tematem pierwszej umowy o pracę.  Wychodząc naprzeciw tej potrzebie z okazji Dnia Edukacji Prawnej zapraszamy na webinarium.

Odpowiemy na pytania:

 1. Jak powinien przebiegać proces angażowania pracownika do pracy zgodny z prawem?
 2. Na co trzeba zwrócić uwagę angażując się po raz pierwszy do pracy?
 3. Co powinna zawierać umowa o pracę, a czego nie powinna zawierać?

 

Rozmawiać będą:

Elżbieta Piotrowska-Albin – socjolog, wydawca, autorka, Dyrektor Działu Analiz i Badań Marketingowych w Wolters Kluwer Polska, wiceprezes Fundacji Edukacji Prawnej „Iustitia”.

Piotr Wojciechowski – adwokat, wykładowca akademicki, publicysta.

Wykłada prawo pracy na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, Collegium Humanum, Wyższej Szkole Menadżerskiej, publikuje książki i artykuły prasowe.

W latach 2001 -2008 pracownik Departamentu Prawnego w Głównym Inspektoracie Pracy, w latach 2004 – 2008 jako jego Wicedyrektor. Czynnie uczestniczył we wszystkich jego pracach o charakterze opiniodawczym, legislacyjnym, współpracy międzynarodowej oraz nadzorczym nad działalnością kontrolną inspektorów pracy na terenie kraju. W 2006 r. złożył egzamin państwowy na inspektora pracy.

W latach 1998 – 2001 pracował w Departamencie Prawa Pracy Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej,  pisał ekspertyzy na potrzeby Komisji Trójstronnej działającej przy Ministrze Pracy oraz Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy zajmującej się tworzeniem nowego ustawodawstwa pracy.

 1. „Współczesna młodzież a problem hejtowania na przykładach zaczerpniętych z lektury Harry’ego Pottera”, 15 marca 2023 r., godz. 10.00 – 10.40.

Podczas webinarium młodzież pozna odpowiedź na pytania:

 1. Czym jest mowa nienawiści?
 2. Jakie mogą być konsekwencje prawne stosowania mowy nienawiści?
 3. Jakie mogą być konsekwencje stosowania mowy nienawiści na przykładach z historii nowożytnej?

 

Rozmawiać będą:

Profesor Ewa Łętowska – profesor doktor habilitowany nauk prawnych; członek rzeczywisty PAN, członek korespondent PAU, pierwsza rzecznik praw obywatelskich (1988-1992), sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego (1999-2002) i Trybunału Konstytucyjnego (2002-2011). Autorka książek, artykułów, esejów, felietonów poświęconych prawu (konstytucyjne, cywilne, prawa człowieka) oraz audycji radiowych i telewizyjnych poświęconych  muzyce poważnej.

Michał Szwestka – z wykształcenia prawnik, z pasji – nauczyciel.

Wicedyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Śniadeckiego w Siemianowicach Śląskich oraz czynny zawodowo nauczyciel. Pomysłodawca i organizator konkursu „Potyczki prawne”, który ma status konkursu wojewódzkiego. W 2023 roku jest już 5-ta edycja. Więcej na profilu na Facebooku: https://www.facebook.com/search/top?q=potyczki%20prawne. 

 1. „Jest sprawa – młody konsumencie poznaj swoje prawa”, 15 marca 2023 r., godz. 11.00 – 11.40.

Konsumentami jesteśmy wszyscy, dlatego warto poznać swoje prawa. Efektem webinarium będzie zrozumienie zagadnienia oraz znajomość  podstawowych praw w tym zakresie.

Uczeń po zajęciach:

 1. zna pojęcie „konsument”,
 2. zna zachowania charakteryzujące „świadomego konsumenta”,
 3. wie co zrobić z produktem nie spełniającym warunków umowy lub produktem wadliwym,
 4. świadomie dokonuje zakupów
 5. wie jak reklamować wadliwy towar

 

Prowadząca:

Daria Górniak-Dzioba, radczyni prawna i mediatorka sądowa wpisana na listę mediatorów przy Sądzie Okręgowym we Włocławku, Sądzie Okręgowym w Toruniu i Sądzie Rejonowym w Płocku, członkini Komisji Praw Człowieka przy OIRP w Toruniu.

 

W tym roku wracamy także do bezpośrednich spotkań w ramach DEP, które praktykowaliśmy przed pandemią COVID. Na terenie całego kraju odbędą się zajęcia z udziałem sędziów, adwokatów i prokuratorów, konkursy i gry o charakterze edukacyjnym. Uczniowie mają możliwość uczestnictwa w symulowanych rozprawach i zwiedzania sądów.

 

Z okazji Dnia Edukacji Prawnej partner wydarzenia Wolters Kluwer Polska przygotował praktyczne artykuły omawiające zagadnienia prawne z życia codziennego, które zostaną  opublikowane 15 marca na portalu Prawo.pl:

 1. Kontroler to nie policjant, choć może ująć podróżnego bez biletu
 2. Prosta spółka akcyjna dobra na założenie startupu
 3. Po sprzedaży mieszkania można uniknąć zapłaty podatku
 4. Zwolnienie z podatku od spadków i darowizn tylko po spełnieniu warunków
 5. Praca zdalna w kodeksie już wkrótce, także prawo do jej kontroli
 6. Przedsiębiorca może skutecznie bronić się przed hejtem w internecie
 7. Policjant powinien powiedzieć, dlaczego legitymuje przechodnia
 8. Cywil z oczopląsem nie zawsze zostanie wykluczony ze służby wojskowej
 9. System informatyczny działa – nowy paszport tanio i bez wysiłku
 10. Mieszkanie dla studenta – jak bezpiecznie wynająć
 11. Przemocowiec w domu – policjant może mu nakazać wyprowadzkę
 12. Koszty sądowe mogą przyprawić o zawrót głowy – ale sąd może z nich zwolnić
 13. Umowa o pracę i umowy cywilnoprawne, czyli między stabilizacją a elastycznością
 14. Rak piersi – na co może liczyć pacjent w ramach NFZ
 15. Błąd medyczny lub zaniechanie – można złożyć skargę do Rzecznika Praw Pacjenta
 16. Reklamacja towaru po zmianach – jak z niej skorzystać?
 17. Rozwód może słono kosztować – zależy co strony chcą zyskać
 18. Firma w domu nie może przesądzać o wysokim podatku od nieruchomości
 19. Sędzia Kożuchowska-Warywoda: Świadomy praw nastolatek – w przyszłości sprawczym obywatelem
 20. Elżbieta Piotrowska-Albin: Młodzież chętnie uczy się, jak stosować prawo

 

Ponadto z okazji Dnia Edukacji Prawnej partner wydarzenia udostępnia książki Wolters Kluwer z 20% rabatem. Aby skorzystać z promocji w Profinfo.pl wpisz w koszyku kod: DEP2023. Oferta będzie ważna od 15 marca (od godz. 12:00) do  17 marca 2023r.

Polecamy uwadze następujące tytuły: Elementy prawa. Podręcznik z ćwiczeniami, Konstytucja Rzeczpospolitej Polskiej z płytą CD, Prawa człowieka, a także Skradziona kultura. Jak zachód wykorzystuje cudzą własność intelektualną.

 

Przypominamy również już wcześniej nagrane materiały edukacyjne – https://www.edukacja.iustitia.prawo.pl/co-robimy/materialy-edukacyjne/#0, do wykorzystania w pracy z dziećmi i młodzieżą nie tylko w Dniu Edukacji Prawnej, takie jak m.in.:

 • Bajka o królewnie, która zniosła wszystkie prawa,
 • Proces wilka – dwie części,
 • Prawa zwierząt w świecie prawa człowieka,
 • Prawa i obowiązki osoby zatrzymanej przez policję.

 

Poniżej publikujemy plakat przygotowany z okazji Dnia Edukacji Prawnej.

Plakat jest możliwy do pobrania w wersji pdf. Najlepszy format do wydruku to A3.

Polecamy szczególnie:

 • szkołom, które chcą się pochwalić udziałem w Dniu Edukacji Prawnej;
 • sędziom, adwokatom, radcom prawnym oraz innym prawnikom, którzy organizują spotkania w ramach Dnia Edukacji Prawnej.

Pobierz plakat