Fundacja Edukacji Prawnej IUSTITIA > Wiadomości > W co się bawić w czasie koronoawirusa?

Spektakl „Proces Wilka” na kanwie bajki o Czerwonym Kapturku, który odbył się w Sądzie Najwyższym uczy i bawi. Zobaczcie sami. 

 

 

Oskarżony Wilk stanął przed Sądem w związku z połknięciem Babci oraz Czerwonego Kapturka. Sąd musi rozstrzygnąć kto jest winny, po czyjej stronie stoi racja. Przeczytajcie więcej o spektaklu i obsadzie. Zapraszamy do wspólnego oglądania i rozmowy. 

 Ten spektakl na kanwie bajki o Czerwonym Kapturku bawi, ale też stawia niełatwe pytania o relacje człowieka z naturą, którą symbolizuje Wilk. A sprawiedliwy Sąd musi rozstrzygnąć, kto jest winny, po czyjej stronie stoi racja. Rozprawa symulowana, jaka odbyła się w Sądzie Najwyższym 11 grudnia 2018 r. była pouczającą lekcją na temat prawa, przebiegu rozprawy, ról w trakcie rozprawy, relacji między człowiekiem, a naturą symbolizowaną przez wilka. Znakomite role aktorskie, w które zaangażowani byli zawodowi aktorzy, ale także sędziowie Sadu Najwyższego, Adwokaci, Prokuratorzy sprawiły, że spektakl prezentuje poważne sprawy w sposób atrakcyjny i angażujący młodego widza.

Film na stałe dostępny jest w zasobach edukacyjnych Fundacji Edukacji Prawnej IUSTITIA.

Materiał może służyć jako pomoc w objaśnianiu dzieciom i młodzieży zasad, na jakich odbywa się proces sądowy, być podstawą do dyskusji na temat praw zwierząt, relacji między światem natury i człowiekiem. 

 

 

Rozprawie przewodniczył rzecznik Sądu Najwyższego Michał Laskowski, sądzili też sędzia SN Katarzyna Gonera i prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia sędzia Krystian Markiewicz.
W obronie Wilka występowali mecenasi Jacek Dubois i Krzysztof Stępiński natomiast po stronie oskarżyciela znaleźli się prok. Aleksander Herzog oraz prok. Krzysztof Parchimowicz.

Reżyseria: Michał Zadara
Oskarżony: Wilk – Arkadiusz Brykalski
Czerwony Kapturek: Barbara Wysocka
Babcia: Maria Maj
Gajowy: Piotr Zelt
Narrator: Sebastian Figat
Policjantka: Julia Kamińska

Symulację rozprawy zorganizowali: Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia, inicjatywa Wolne Sądy i prokuratorzy z Lex Super Omnia. Patronem wydarzenia była Fundacja Edukacji Prawnej ,,Iustitia”.