Fundacja Edukacji Prawnej IUSTITIA > Wiadomości > Proces Wilka 2 z bajki o Czerwonym Kapturku. Premiera!

UWAGA!!! Ujawniono nowe fakty i dowody w sprawie Wilka i proces został wznowiony. Film uczy i bawi. Zobacz film >>

Zapraszamy na premierę filmu zrealizowanego na podstawie spektaklu drugiej rozprawy symulowanej, który odbył się w Sądzie Najwyższym z udziałem uczniów

Jak wszyscy dobrze pamiętamy Wilk został skazany za połknięcie Babci i Czerwonego Kapturka na karę 10 miesięcy ograniczenia wolności, zakaz opuszczenia lasu i obowiązek noszenia obroży elektronicznej.

Ale w jego obronie stanął nieustraszony Adam Wajrak, informując o nowych faktach i dowodach, co było prawną podstawą do wznowienia procesu.

Czy zatem mecenasi Karolina Kuszlewicz i Andrzej Gąsiorowski udowodnią niewinność Wilka, kiedy oskarżycielem jest prokurator Krzysztof Parchimowicz?

Film został zrealizowany na podstawie spektaklu drugiej rozprawy symulowanej, który odbył się 15 marca 2019 r. w Sądzie Najwyższym z udziałem uczniów. Organizatorami tego edukacyjnego przedsięwzięcia są Stowarzyszenie Sędziów Polskich IUSTITIA oraz Fundacja Edukacji Prawnej IUSTITIA we współpracy z Sądem Najwyższym.

Reżyseria i realizacja – Jacek Wasilewski

Oglądaj film na YouTube lub na profilu Fundacji

Obsada:

Wilk – Jerzy Radziwiłowicz

Czerwony Kapturek – Monika Babula

Babcia – Marta Klubowicz

Narrator – Wojciech Malajkat

Sędziowie: Sędziowie Włodzimierz Brazewicz, Marta Kożuchowska-Warywoda, Bartłomiej Przymusiński

Prokuratorzy – Krzysztof Parchimowicz i Małgorzata Szeroczyńska

Adwokaci – Adwokaci Karolina Kuszlewicz i Andrzej Gąsiorowski

Ekspert – Adam Wajrak

Dzik – Piotr Sętkowski

Leśniczy – Marcin Kostrzyński

Psycholog – Konrad Maj

Za pomoc przy realizacji dziękujemy Adamowi Barwińskiemu www.adambarwinski.com

Pierwsza rozprawa odbyła się 11 grudnia 2018 r. w Sądzie Najwyższym w Warszawie. Oskarżony stanął przed sądem w związku z połknięciem Babci oraz Czerwonego Kapturka. W rolę bajkowych postaci wcielili się aktorzy a całej sprawie przysłuchiwały się dzieci z warszawskich szkół. Link do pierwszej części filmu Proces Wilka TUTAJ >>

Organizatorzy postarali się, aby rozprawę sądową, czyli temat dość poważny i skomplikowany pokazać w sposób atrakcyjny i angażujący młodego widza. Podczas rozprawy nie zabrakło również żartów i świetnej gry aktorskiej. Materiał możne służyć jako pomoc w objaśnianiu dzieci i młodzieży zasad, na jakich odbywa się proces sądowy.

Ten spektakl na kanwie bajki o Czerwonym Kapturku bawi, ale też stawia niełatwe pytania o relacje człowieka z naturą, którą symbolizuje Wilk. A sprawiedliwy Sąd musi rozstrzygnąć, kto jest winny, po czyjej stronie stoi racja. Rozprawa symulowana, jaka odbyła się w Sądzie Najwyższym była pouczającą lekcją na temat prawa, przebiegu rozprawy, ról w trakcie rozprawy, relacji między człowiekiem, a naturą symbolizowaną przez wilka. Znakomite role aktorskie, w które zaangażowani byli zawodowi aktorzy, ale także sędziowie Sadu Najwyższego, Adwokaci, Prokuratorzy sprawiły, że spektakl prezentuje poważne sprawy w sposób atrakcyjny i angażujący młodego widza.

Materiał może służyć jako pomoc w objaśnianiu dzieciom i młodzieży zasad, na jakich odbywa się proces sądowy, być podstawą do dyskusji na temat praw zwierząt, relacji między światem natury i człowiekiem.

 

Symulację rozprawy zorganizowali: Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia, inicjatywa Wolne Sądy i prokuratorzy z Lex Super Omnia. Patronem wydarzenia była Fundacja Edukacji Prawnej ,,Iustitia”.