Fundacja Edukacji Prawnej IUSTITIA > Wiadomości > Dzień Wymiaru Sprawiedliwości

   Dzień Wymiaru Sprawiedliwości to święto obchodzone corocznie w Europie dniu 23 maja w rocznicę śmierci sędziego Giovaniego Falcone, jego żony i ochraniających ich funkcjonariuszy policji, którzy zostali zamordowani 23 maja 1992 r. przez sycylijską mafię.

Na znak udziału w Dniu Wymiaru Sprawiedliwości przypnij fioletową wstążeczkę i weź udział w otwartej rozprawie.     

Dzień Wymiaru Sprawiedliwości to święto obchodzone corocznie w Europie 23 maja w rocznicę śmierci sędziego Giovaniego Falcone, jego żony i ochraniających ich funkcjonariuszy policji, którzy zostali zamordowani 23 maja 1992 r. przez sycylijską mafię. Dzień upamiętnienia bezkompromisową w dążeniu do sprawiedliwości postawę sędziego Falcone oraz symbolizuje niezależność i niezłomność sędziów w dochodzeniu do prawdy.

Inicjatorem ustanowienia obchodów Dnia Wymiaru Sprawiedliwości jest Stowarzyszenie „Europejscy Sędziowie i Prokuratorzy dla Demokracji i Wolności” MEDEL, a w Polsce Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia”. 

Symbolem święta stała się fioletowa wstążka wpięta do stroju przez sędziów, pracowników sądów i przedstawicieli zawodów prawniczych. Fioletowe wstęgi rozwieszane są w miejscach związanych z wymiarem sprawiedliwości, w budynkach i  na stronach internetowych sądów, na kariatydach w Sądzie Najwyższym.

W tym roku stowarzyszenia sędziów i prezesi sądów zapraszają obywateli do sądów na rozprawy i zachęcają, aby to oni przypięli fioletowe wstążki do swoich strojów jako wyraz solidarności z sędziami i pracownikami wymiaru sprawiedliwości. Oprócz wymiaru symbolicznego przypięcie fioletowej wstążki będzie sygnałem dla sędziów, iż osoby znajdujące się na sali rozpraw celowo w tym dniu przyszły do sądu, aby uczestniczyć w jawnych rozprawach. 

plakad DWS.PNG

 

  Partnerami Dnia Wymiaru Sprawiedliwości w 2017 r. są:

  • Stowarzyszenie Sędziów Polskich IUSTITIA

  • Krajowa Rada Sądownictwa

  • Fundacja Edukacji Prawnej IUSTITIA,

  • Wolters Kluwer Polska SA

  • Fundacja Court Watch

  • Amnesty International

  • Stowarzyszenie Sędziów TEMIS

  • Stowarzyszenie Sędziów Rodzinnych

  • Stowarzyszenie Sędziów Rodzinnych Pro Familia 

 

Aktualny program Dnia Wymiaru Sprawiedliwości dostępny jest na stronie  internetowej: 

http://www.iustitia.pl/dzien-wymiaru-sprawiedliwosci

 

        

 

 

logo Krajowa Rada Sadownictwa_kolor.jpg Stowarzyszenie Logo iustitia-01.png logo.png
Logo Fundacja CWP.PNG LOGO STOWARZYSZENIA.png 210654_YELLOW_RGB_Web_Use_.png
 fundacja edukacji prawnej kolor internet.jpg   Patroni_10.jpg