Fundacja Edukacji Prawnej IUSTITIA > Wiadomości > Dzień Wymiaru Sprawiedliwości – 23 maja.

Na znak udziału w Dniu Wymiaru Sprawiedliwości przypnij fioletową wstążeczkę. 

Dzień Wymiaru Sprawiedliwości to święto obchodzone corocznie w Europie w rocznicę śmierci sędziego Giovaniego Falcone i symbolizuje niezależność i niezłomność sędziów w dochodzeniu do prawdy.

 

Dzień Wymiaru Sprawiedliwości to święto obchodzone corocznie w Europie 23 maja w rocznicę śmierci sędziego Giovaniego Falcone, jego żony i ochraniających ich funkcjonariuszy policji, którzy zostali zamordowani 23 maja 1992 r. przez sycylijską mafię. Dzień upamiętnienia bezkompromisową w dążeniu do sprawiedliwości postawę sędziego Falcone oraz symbolizuje niezależność i niezłomność sędziów w dochodzeniu do prawdy. 

Inicjatorem ustanowienia obchodów Dnia Wymiaru Sprawiedliwości jest Stowarzyszenie „Europejscy Sędziowie i Prokuratorzy dla Demokracji i Wolności” MEDEL, a w Polsce Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia”. 

Symbolem święta stała się fioletowa wstążka wpięta do stroju przez sędziów, pracowników sądów i przedstawicieli zawodów prawniczych. Fioletowe wstęgi rozwieszane są w miejscach związanych z wymiarem sprawiedliwości, w budynkach i  na stronach internetowych sądów, na kariatydach w Sądzie Najwyższym.

Zachęcamy do popularyzowania informacji o Dniu Wymiaru Sprawiedliwości w sądzie, w biurze lub innym miejscu pracy.

 

Plakat do pobrania (sugerowany rozmiar wydruku to A3)  

 dws2018.JPG