Fundacja Edukacji Prawnej IUSTITIA > Wiadomości > Dlaczego mottem tegorocznego Dnia Edukacji Prawnej jest hasło „Łączy nas praworządność”?

O programie Dnia Edukacji Prawnej z Prawo.pl rozmawiają  Marta Kożuchowska-Warywoda, Elżbieta Piotrowska-Albin i Jolanta Jeżewska – członkinie Zarządu Fundacji.

 

Chcemy podkreślić jak ważne są: wolność słowa i zgromadzeń, wolne wybory, niezależne niezawisłe sądy i wolne media. Jeśli wszystko działa prawidłowo, to nie zastanawiamy się nad praworządnością, która jest trochę jak powietrze. Czujemy, że jest ważna, gdy zaczyna jej brakować – mówi sędzia Marta Kożuchowska-Warywoda, prezeska Fundacji Edukacji Prawnej Iustitia.

Elżbieta Piotrowska-Albin, wiceprezes Fundacji Edukacji Prawnej „Iustitia” dodaje, że w tym szczególnym haśle kryje się sedno demokratycznych rządów prawa „rozumianych, jako wspólna wartość, która buduje społeczeństwo, w przeciwieństwie do prawa, które stoi ponad wspólnotą, albo w sprzeczności ze wspólnotą, albo po prostu nie jest prawem dla ogółu tylko np. dla wybranych jednostek”. – Nasz graficzny symbol tegorocznego hasła znakomicie oddaje tę ideę. Kolorowa Polska, bo przecież taka jest – różnorodna, jednak w naszej grafice ukryte są kolory symbolizujące zawody prawnicze – sędziów, adwokatów, radców prawnych i prokuratorów, okolona hasłem #ŁączyNasPraworządność, połączona łańcuchem gwiazd europejskich – dodaje.

 

Czytaj więcej na Prawo.pl:
https://www.prawo.pl/prawnicy-sady/15-marca-dzien-edukacji-prawnej-haslo-laczy-nas-praworzadnosc,507031.html