Fundacja Edukacji Prawnej IUSTITIA > Wiadomości > Więcej niż Dzień Edukacji Prawnej

Symulowane rozprawy w sądach, konkursy, inscenizacje, spotkania z sędziami i zwiedzanie sądów – te i wiele innych działań planowanych jest z okazji Dnia Edukacji Prawnej 15 marca na terenie całego kraju.

   15 marca obchodzimy już po raz trzeci Dzień Edukacji Prawnej, którego inicjatorem jest Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia”, a współorganizatorem Fundacja Edukacji Prawnej „Iustitia”. Jego celem jest promocja wiedzy prawnej, rozbudzenie zainteresowania, w szczególności dzieci i młodzieży, tematyką prawa, a także przybliżenie instytucji wymiaru sprawiedliwości. W tym roku Patronami Honorowymi przebiegu Dnia Edukacji Prawnej zostali Rzecznik Praw Obywatelskich, Przedstawicielstwo Polskie Komisji Europejskiej oraz Sąd Najwyższy.

   Na terenie całego kraju odbędą się zajęcia z udziałem sędziów, konkursy i gry o charakterze edukacyjnym. Uczniowie mają możliwość uczestnictwa w symulowanych rozprawach i zwiedzania sądów. W związku z tym, że zainteresowanie Dniem Edukacji Prawnej wzrasta z roku na rok, w niektórych rejonach działania zostaną rozszerzone na dłuższy okres czasu. Przykładem jest apelacja Gdańska, gdzie dzień zamienił się w Pomorski Tydzień Edukacji Prawnej. Ciekawą formą współpracy ze szkołami jest możliwość nagrania lekcji prawa i następnie udostępnienia jej w otwartych zasobach edukacyjnych Fundacji. Promowane są również publikacje na temat prawa skierowane do młodzieży – m. in. ,,Apteczka prawna. Lex bez łez” oraz ,,Elementy prawa. Podręcznik z ćwiczeniami”, które stanowią wsparcie dla uczniów i nauczycieli w poznawaniu i rozumieniu prawa. W tym roku tematami, które zostaną podjęte przez organizatorów jest 15 rocznica wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, zwalczanie mowy nienawiści, rozumienie znaczenia umów cywilno-prawnych i wiele innych tematów, które będą wynikały z oczekiwań uczestników.

   Partnerem wydarzenia jest Wolters Kluwer Polska, który przygotował specjalną stronę informacyjną z cyklem artykułów „Bliżej prawa” oraz szkoleniami on-line, wyjaśniającymi prawne aspekty problemów dnia codziennego – „Opodatkowanie sprzedaży mieszkań po zmianach” (ZAPISY) oraz „Jak założyć działalność gospodarczą i jaka formę wybrać?” (ZAPISY) Ogłoszono również konkurs filmowy dla dzieci i młodzieży Jak umowy wpływają na nasze życie? Więcej informacji na temat działań Wolters Kluwer ->

Zapraszamy szkoły do nawiązania kontaktu z lokalnymi sądami powszechnymi w celu zaplanowania udziału uczniów i nauczycieli w Dniu Edukacji Prawnej 15. Marca 2019 r. oraz śledzenia stron internetowych www.iustitia.pl oraz www.edukacja.iustitia.prawo.pl.

Więcej informacji na temat Dnia Edukacji Prawnej ->

Plakat DEP-wer ost..jpg